Izdelava enfloraž pomade

Enfloraža je zelo stara tehnika, pri kateri s pomočjo maščob ekstrahiramo vonj iz svežih cvetov. Uporabljene maščobe morajo biti brez lastnega vonja in pri sobni temperaturi morajo biti v trdnem stanju. Kajti postopek enfloraže se odvija ravno na sobni temperaturi (po hladni metodi).

Klasična tehnika enfloriranja pravzaprav pomeni, da na plast maščobe nanašamo sveže cvetove ter jih odstranimo, ko ovenejo. To potem ponovimo mnogokrat - vse dokler se maščoba ne napolni z dišavo. Enfloraža zahteva veliko natančnega dela, kajti nenehno moramo paziti, da ne kontaminiramo maščobe. Nekaj dišeče maščobe pa vedno ostane tudi na odstranjenih cvetovih, kar je velika izguba.

Posodobljena metoda, ki jo predlagamo na tem mestu, je veliko bolj domiselna:

ROŽE V POSODI, MAŠČOBA NA POKROVU!

Izboljšana tehnika nam ne vzame toliko časa in ni veliko “prčkanja” po rastlinskem materialu, zato lažje preprečimo kontaminacijo maščobe. Pri vsaki menjavi rastlinskega materiala je priporočljivo posodo očistiti z alkoholom. Metoda preverjeno deluje! Slobodankine pomade z jasminom sambakom, vijolico in nočno frajlo so brezhibno čiste, nespremenjene so že dve leti in dišijo božansko. Opomba prevajalke, ki je pomade dobila v dar: Drži kot pribito! :)

Za pripravo pomade potrebujete:

  • sveže rože

  • rastlinska maščoba

  • posodo s pokrovom, ki se dobro zapira

  • lopatko

  • sterilizirane lončke, ki jih lahko dobro zapremo

  • nalepke

  • steklenica 70% alkohola

Postopek izdelave pomade zahteva veliko dela. V ta namen največkrat uporabljamo rafinirano kokosovo olje brez vonja. Trden je do temperature +24 stopinj C. Če delate enfloražo pri višji temperaturi, potem podlago “utrdite” z majhno količino čebeljega voska. Ali pa izberite drugo rastlinsko maščobo. Cvetovi, ki jih izberete za enfloražo, ne smejo biti vlažni od dežja ali rose.

  • Za enfloriranje lahko uporabite pripomočke, ki jih najdete v kuhinji. Lahko na primer uporabite steklen pekač s pokrovom ali kaj podobnega.

  • Pred začetkom enfloraže, posodo, pokrov in pribor dobro operite in nato očistite s 70% alkoholom. Ob vsaki menjavi cvetov spodnjo posodo (kjer so cvetovi) ponovno očistite z alkoholom.

  • Cvetove v enem sloju položite v posodo. Notranjost pokrova premažite z debelo plastjo izbrane rastlinske maščobe. Za povečanje površine na katero se lahko oprimejo dišavne molekule, v površino maščobe zarežite obliko mreže (cca. 1 cm globoko).

  • Posodo s cvetovi dobro zaprite s pokrovom in pustite stati na hladnem (hladilnik se mi ne zdi najboljša rešitev) toliko časa, da se maščoba navzame vonja. Odvisno od vrste rastlinskega materiala lahko to traja od 24 do 48 ur.

  • Da bi maščoba dobila dovolj močan vonj, je treba postopek večkrat ponoviti. Francoski standard omenja 36 menjav cvetov! Vendar je pri nekaterih rastlinah ta številka še višja. .

  • To lahko pomeni tudi, da boste morali izbrano rastlino čakati do naslednje sezone. V tem primeru pomado hranite v dobro zaprtem kozarcu v hladilniku ali v hladni kleti.

  • Ko ste zadovoljni z močjo vonja pomade, jo s sterilno lopatko prenesite v sterilne lončke, jih dobro zaprite in shranite na hladnem.

  • Če želite pri pakiranju pomade v majhne kozarce dobiti gladko površino, dajte kozarce za kratek čas v segreto pečico, da se površina zravna.

  • Razmislite tudi o možnosti izdelave búkē-pomade in sicer: po koncu sezone cvetenja rastline, ki ste jo enflorirali, nadaljujte postopek s cvetjem, katerega cvetenje se šele začenja in katerega vonj je združljiv s predhodnim vonjem. Lahko pa že od začetka uporabite izbrano mešanico razpoložljivih cvetnih materialov. Možnosti je veliko, raziščite. Rezultat je lahko pomada s presenetljivo zanimivim vonjem.

Glede na moč vonja, lahko pomado uporabljate kot soliflore trdi parfum. Lahko pa njegov vonj kot eno komponento vključite v formulo kompleksnejšega trdnega parfuma. Izbira je vaša. Uživajte!

Avtorica zapisa je Slobodanka Poštić, prevedla sem ga Ana Ličina in ga objavljam z dovoljenjem avtorice.

Next
Next

Dišava Ljubljana