Katera eterična olja priporočate?

Svoje tečajnice/ke pogosto povabim, da na izobraževanja prinesejo svoje dišeče zaklade, nakar skupaj ocenimo njihovo kakovost. Ob tem se zabavamo in tudi kaj novega naučimo - posvetimo se znamki, vonju, označbam na steklenički, roku uporabe, hrambi... V letih takšne prakse sem videla marsikaj: od res špica materialov, pa do takšnih “eteričnih olj”, ki bi jih človek najraje deponiral med nevarne odpadke. No, na srečo, je zadnja leta zaradi večje informiranosti slednjih vedno manj. 

Naj za ponazoritev citiram italijanskega kolega Marca Valussija, ki pravi, da je le 10% eteričnih olj na tržišču dejansko "aromaterapevtske kvalitete". Kruta trditev, kajne? Zato zbežite hitro proč, ko vam kdo prodaja čajevec in vrtnico po isti ceni. Vsak očividec ali praktik destilacije jasno razume, zakaj so nekatera eterična olja še posebej draga in menim, da so mnoga še krepko prepoceni - glede na količino rastlin, ki je potrebna za eno kapljo. Aromaterapija je pač luksuzen šport! Raje imejte manjši nabor kakovostnih eteričnih olj in se jih naučite pravilno, natančno in iznajdljivo uporabljati. 

Ker se sama ne ukvarjam s prodajo eteričnih olj, mi ni potrebno forsirati ene in edine "prave znamke", temveč vam lahko mirno priporočim različne znamke. Spodnji izbor je zelo oseben, samoiniciativen in osnovan na moji dolgoletni uporabniški izkušnji. To so dobavitelji, ki sem jim zvesta in sem z njihovimi izdelki in storitvami zadovoljna. Najverjetneje pa je tam zunaj še kdo, ki dela dobro, a zanj (še) ne vem. Zato bom v prihodnje seznam sproti dopolnjevala. 

Običajno priporočim svojim tečajnicam/kom, da kupujejo eterična olja od dobaviteljev, ki imajo v mednarodni aroma-skupnosti ugled in dolgo tradicijo, ki vestno nadzirajo kakovost in si ne morejo privoščiti napak, zavajanj (!) ali celo goljufij.

A da ne bo nesporazuma: mnogi mali destilerji iz Slovenije in sosednjih držav ponujajo odlična lokalna eterična olja, a seveda nimajo tako utečenega sistema kot veliki dobavitelji. Na primer: mnogi si ne morejo privoščiti rednih GC/MS analiz. Lahko se tudi zgodi, da eterično olje ni pravilno označeno - na nalepki na primer piše "lavanda", vi pa ne boste vedeli, za katero sivko gre. Ali za kateri rožmarin, timijan, itd. Velikokrat so stekleničke slabo izbrane (mnogi uporabijo kar stekleničke za propolis) in se dragocene kapljice usujejo ven kot slap. A meni osebno so ta nelagodja sprejemljiva v primerjavi s kakovostjo, ki se velikokrat skriva v takšnih mikro serijah. Zato sem zadovoljna, kadar lahko eterična olja za domačo uporabo kupim neposredno od tistega, ki jih je zdestiliral z ljubeznijo in etično zavezo do okolja. No, o lepotah in tegobah malih destilerij morda več kdaj drugič! 

Za tale blog pa sem namenoma izbrala nekaj velikih evropskih ponudnikov eteričnih olj, ki običajno odkupujejo velike količine eteričnega olja neposredno od specializiranih destilerij - kar je dobro, ker se z leti sodelovanja splete partnerstvo, zaupanje in obojestranska skrb za kakovost. To so tudi znamke olj, ki jih uporabljamo na izobraževanjih v Aroma Atelier-ju.

Primavera

To so bila prva eterična olja, ki so bila dostopna v Sloveniji in njihova kakovost ostaja vsa ta desetletja še vedno odlična. Primavera sicer pošilja svoje produkte le znotraj Nemčije in Avstrije, kar je resnična škoda. V Sloveniji jih prodaja trgovina Kalček, a morate vedeti, da Kalčkov nabor niha in je trenutno mnogo skromnejši, kot je bil pred desetletjem. Pri Primaveri je meni osebno všeč to, da imajo veliko eteričnih olj ekoloških ter da določene drage parfumerske materiale prodajajo razredčene v alkoholu (oud, mimoza, frangipani, osmantus, brnistra, muškatni oslez..), kar je odlična priložnost za spoznavanje raritet.  

Oshadhi

Oshadhi eterična olja so vrhunske kakovosti, njihova filozofija pa je prepletena z ajurvedskim pristopom do zdravja. Tudi iz njihove krovne nemške strani ni mogoče naročiti v Slovenijo, a na srečo se je pred kratkim slovensko podjetje opogumilo in pričelo uvažati zelo širok asortiman njihovih produktov - na kar smo ljubitelji čakali desetletja. Zaradi povezave z ajurvedo, ponujajo na primer olja za harmoniziranje Marma točk (podobno kot čakre). Nekatera Oshadhi eterična olja so sicer malce dražja, a dvomim, da vam bo kadarkoli žal nakupa. Na parfumerskih izobraževanjih s Slobodanko že leta uporabljava določena Oshadhi olja, ker nismo našli drugih, ki bi bolje zadostila olfaktornim potrebam naših izbirčnih Nosov.


Florihana 

Florihana eterična olja so se zahvaljujoč domačim trgovcem z eteričnimi olji pri nas že dodobra uveljavila. Lahko jih kupite v različnih slovenskih trgovinah (fizičnih in spletnih), lahko pa jih tudi sami naročite neposredno iz Francije. V tem primeru so seveda cene nižje, poštnina pri nakupu nad 100 eur pa je brezplačna. Njihova spletna stran je funkcionalna in preprosta za uporabo. Pri Florihani mi je mnogo stvari všeč: materiali so kakovostni (tudi hidrolati in rastlinska olja!), pošiljka prispe rekordno hitro (povprečno v dveh dneh) in vsa dokumentacija je objavljena na spletni strani.


Pranarom

Pranarom eterična olja so znana po tem, da jih uporabljajo v klinični aromaterapiji. Tudi hrvaški fitoaromaterapevt Stribor Marković jih na primer uporablja za izdelavo aromaterapevtskih magistralnih pripravkov, ki so na voljo v nekaterih hrvaških lekarnah. Vsa Pranarom olja so kemotipizirana in podvržena strogi kontroli kakovosti. Lahko jih naročite pri slovenskem uvozniku ali v nekaterih slovenskih lekarnah; če pa se boste potepali po Zagrebu, se z njimi lahko oskrbite v trgovini Kemig, ki je tudi sicer dobro založena hrvaška trgovina z aromaterapevtskimi materiali.  


Eteris

Eterična olja znamke Eteris so na voljo v večini slovenskih lekarn. Kar je praktično, ker se na ta način vsakdo lahko po dostopni ceni dokoplje do širokega nabora dovolj kakovostnih materialov - tudi če ni vešč spletnih nakupov ali ne zahaja v prestolnico. Eterična olja Eteris polni in distribuira slovensko podjetje Favn, ki ima dolgo tradicijo tudi v izdelavi kozmetičnih produktov. Meni osebno je všeč njihov neroli, ki ga uporabljamo na parfumerskih šolanjih. Nekatere dražje materiale ponujajo razredčene v olju jojobe - kar pomeni, da jih lahko uporabljate kot oljni parfum.

Pišite mi, če se vam zdi zgornji spisek koristen. Z veseljem lahko kdaj napišem kaj podobnega tudi za embalažo, literaturo, hidrolate, rastlinska olja... Da se ne boste zgubljali v labirintu ponudbe. Pa srečno z nakupi! 

Previous
Previous

DIY Naravni Parfum

Next
Next

Prehlad in Aromaterapija