Zimska Depresija

Sončna svetloba vpliva na celotno življenje na Zemlji in tako tudi na človeška bitja. Naš ritem spanja ter budnosti je odvisen od sončeve svetlobe. Zimska depresija je večkrat opažena v predelih sveta, kjer je razlika med letnimi časi zelo očitna. Zveni znano in domače? Pogostejša naj bi bila pri ženskah kot pri moških ter pri ljudeh, ki so tudi sicer nagnjeni k depresiji. Tudi če v vaši družini ni tovrstnih nagnenj, lahko depresijo sprožijo travmatični dogodki: izguba ljubljene osebe, službe, bolezen, ipd. Pomembno vlogo pri zimski depresiji imajo hormoni, še posebej ravnotežje med melatoninom (ki uravnava spanje) ter serotoninom (ki nas stimulira in izboljšuje razpoloženje).

Znaki zimske depresije:

  • žalosten, prestrašen ali prazen občutek

  • občutek, da je vse zaman in da nismo kos življenju

  • razdražljivost, nemir

  • izguba veselja za dejavnosti, ki so nam bile včasih všeč

  • pomanjkanje vitalnosti

  • brezvoljnost

  • težave s koncentracijo, spominom in sprejemanjem odločitev

  • premalo ali preveč spanja

  • upadanje libida

  • prenajedanje ali neješčnost

Depresija zelo poslabša kakovost našega izkustva in vpliva na vse vidike življenja. Velikokrat se z zimsko depresijo spopadamo na nekonstruktivne načine - s poživili, drogami, samomorilskimi mislimi in podobnim. Psihiatri v skrajnih primerih ljudem predpišejo antidepresive. V Nemčiji so zadnja leta zelo popularni pripravki iz šentjanževke, ki imajo dokazan protidepresivni učinek, hkrati pa ne škodujejo telesu. Dobite jih tudi v slovenskih lekarnah, a jih žal še ni mogoče dobiti na recept. Pred uporabo dobro preberite navodila, ker lahko zmanjšajo učinek kontracepcijskih tablet. :) 

Pomembno je, da znake depresije prepoznamo dovolj zgodaj in poiščemo pomoč še preden se občutki poglobijo. Zato tudi novembra naslov pesmi “Ne čakaj na maj” vzemite dobesedno! Svoje življenje vzemite v svoje roke, kajti dobre prakse so na dosegu roke:

SPANJE

Upoštevajte svoj biološki ritem in poskrbite za dovolj spanja - pozimi mnogokrat premalo spimo ali pa spimo ob nepravih urah. Pogosto smo tudi preveč "priklopljeni" na umetno svetlobo in sodobne tehnološke igračke. 

GIBANJE & DIHANJE

Poskrbite za čimveč gibanja v naravi in na svežem zraku. Predihajte se!

HRANA

Poskrbite, da boste jedli zdravo hrano in v rednih obrokih.

ODNOSI

V stiski se oprite na svoje bližnje in prijatelje ali pa poiščite pomoč psihoterapevta.

HOBIJI

Poslušajte glasbo, glejte komedije, najdite si majhne užitke, izdelajte načrt za poletne počitnice in podobno. 

SVETLOBA

Pri hujših oblikah zimske depresije je priporočljiva tudi "svetlobna terapija", pri kateri uporabljamo posebno žarnico, ki oddaja podobno svetlobo kot sonce.

KAJ PA DIŠEČE ZDRAVILNE RASTLINE?

Aromaterapija je ena izmed priljubljenih metod za lajšanje depresivnih stanj. Naše čutilo za voh je prastaro čutilo in je neposredno povezano z delom možganov, ki vpliva na naše spomine, čustva, užitek, motivacijo. Lahko bi rekli, da imajo arome vedno tudi "psihoaktivni učinek". ;) 

Kadar nanese na temo psihološke aromaterapije, avtorji aromaterapevtskih priročnikov za izboljšanje počutja običajno predlagajo kakšnega od sledečih eteričnih olj: citruse (bergamotka, grenivka, mandarina, limona, pomaranča, limeta..), vrtnico, jasmin, neroli, muškatno kaduljo, meliso, pačuli, petitgrain, kamilico, sandalovino, rožmarin, ilang. 

Vendar pa je učinke eteričnih olj na počutje žal zelo težko raziskovati in generalizirati. Učinki vonjev na našo psiho so izjemno individualni ter odvisni od našega prvega stika z določenim vonjem. Dogodek je lahko zakopan globoko v rosnem otroštvu, ko še nismo znali govoriti in se dogodka tudi običajno ne spomnimo.

Zato samo splošen namig: za boljše duševno počutje lahko izberete katerokoli avtentično eterično olje, ki vam je po vonju všeč (in vas pomiri ali uglasi s samim seboj), kapnite na robček in kapljico nekaj minut vonjajte. Večina ljudi zelo uživa ob vonjanju citrusov, ki jih je mogoče kupiti povsod in niso dragi. Če ste ljubitelj/ica sivke, se boste morda razveselili novice, da so pred kratkim tudi z znanstvenimi dokazi podprli tisto, kar je v ljudski medicini že dolgo znano: namreč, da eterično olje sivke (Lavandula angustifolia) zmanjšuje tesnobo, strahove in nemir. Več o raziskavi boste našli tule. V Nemčiji že veselo prodajajo kapsule z eteričnim oljem sivke, ki se jih jemlje oralno.

Vrnimo se k vohanju eteričnih olj za boljše počutje: torej, vam všečna eterična olja lahko uporabite v izparilniku, difuzerju, kopelih, masažnih oljih, kozmetiki, parfumih in še kje - seveda odvisno od vašega poznavanja aromaterapije!. Oglasite se v kakšni trgovini, kjer imajo testerje in lahko eterična olja poduhate. Tako boste počasi zgradili svojo abecedo vonjev, ki so vam všeč ali pa ne. Pravzaprav je to krasna vaja, da ugotovite, kaj vam "paše" in kaj ne in spoznate sami sebe tudi skozi Nos. Otroci, ki so še zelo povezani sami s seboj, imajo običajno ob določenem vonju samo dva možna odgovora in enega izstrelijo kot iz topa, brez razmisleka in brez pretvarjanja: Diši ali pa Smrdi! 

Vsaka težava (tudi psihološka) predstavlja možnost za zbližanje s samim seboj in za ubiranje novih poti. Srečno!

Previous
Previous

Dišeča Obdarovanja

Next
Next

Kako skrbimo za drevesa v mestih?