Dišeča Obdarovanja

Oziroma Aromaterapevtski pristop k praznovanju! 

Dragi bralec in ljuba bralka, če bi vas vprašala, na kateri vonj pomislite v navezavi z decembrskim časom, bi večina izstrelila: cimet, klinčki, pomaranča, kuhano vino. To so vonji, ki so nam zlezli pod kožo in so nam pozimi prijetni tudi zato, ker nas »grejejo«. Morda si boste zaželeli iti še korak dlje in december načrtno oplemenititi z aromaterapijo. Zato sem za vas pripravila nekaj finih predlogov, ki lahko letošnjemu praznovanju vtisnejo poseben »dišeči pečat«:

DIŠEČ OBISK

Kadar dobimo obiske, veliko energije posvetimo vprašanju, ali je stanovanje dovolj pospravljeno ter kaj bomo postavili na mizo. Malo manj ali nič pa se ne ukvarjamo s tem, kakšen vonj bo pričakal naše goste. V primeru, da jih vabimo na kosilo ali večerjo, bo seveda dišalo po hrani. Če pa pridejo le na pijačo in prigrizek, jih lahko presenetimo tudi z zanimivim vonjem.  

V ta namen je najbolje uporabiti klasični izparilnik na svečko ali pa električni difuzor. Če nimate niti enega niti drugega, lahko zavrete liter vode, posodo postavite na varno nekje v sobi in v vodo nakapljate eterična olja. Za povprečno veliko sobo (15m2) potrebujemo v vsakem primeru 5 - 10 kapljic eteričnih olj.

Za družabne priložnosti so zelo primerna sledeča olja: pelargonija, bergamotka, zelena mandarina, pomaranča, rožmarin, petit grain, koriander, muškatna kadulja. Seveda jih lahko poljubno kombinirate med seboj v vznemirljive dišeče kreacije.  Zagotovo bo zadetek v polno tudi božična mešanica. Dame, ki pričakujete prav posebnega gosta, lahko svoje čare nadgradite z uporabo senzualnih olj, kot so ilang, vrtnica, jasmin, sandalovina, pačuli. V njegovih očeh boste postali skrivnostna boginja. 

Božična mešanica:

Izparilnik

2 kaplji klinčkov

2 kaplji cimeta

6 kapelj sladke pomaranče

voda

DIŠEČA KNJIGA

Knjiga je eno lepših daril, kajne? Potem, ko smo izbrali knjigo, jo lahko oplemenitimo tudi z vonjem. V ta namen velja izdelati razpršilo, s katerim popršimo liste v knjigi. Dišala bo tudi takrat, ko jo bo obdarovanec bral - vsaj še nekaj časa... Ob izdelavi razpršila se izognite eteričnim oljem, ki so obarvana (pačuli, vetiver, zelena mandarina, nemška kamilica, rman). Primerna za uporabo so olja limone, sivke, lavandina, pelargonije, limete, grenivke, kadilne bosvelije, poprove mete, cimeta, evkalipta. Izberete lahko karkoli od predlaganega in storite takole:

Praznično razpršilo:

30 ml steklenička z razpršilko

30 – 50 kapljic eteričnega olja ali mešanice eteričnih olj

nedenaturirani 96% alkohol (lahko tudi 1/2 alkohola in 1/2 hidrolata)

Vse zmešamo, zapremo in dobro pretresemo. Nato liste knjige izdatno popršimo s pripravljenim “knjižnim parfumom” ter knjigo zapremo in čim prej zavijemo. Še lepše je, če knjiga vsebuje tudi posvetilo. 

DIŠEČE VOŠČILNICE, LJUBEZENSKA PISMA in OVOJNI PAPIR

Odišavite lahko tudi voščilnice, pisma, prerokovalske karte in kartice iz daljnih krajev, ovijalni papir, knjižna kazala, kartonske škatle, papirnate vrečke in podobno. Ker gre zopet za papir, lahko ponovno uporabimo prej omenjeno razpršilo in ga popršimo po papirju. 

Lahko pa tudi nakapljamo 20 kapelj eteričnega olja na vatko ter vložimo dišečo vato skupaj s papirjem v plastično vrečo, ki jo nato tesno zapremo. Po dveh dneh se v večini primerov papir navzame vonja in je pripravljen za uporabo. Za odišavljenje vatke lahko uporabimo tudi olja, ki sicer puščajo madeže (pačuli, vetiver). Rezultat dišavljenja papirja je odvisen od vpojnosti papirja, pa tudi od intenzivnosti vonja eteričnega olja. 

»Zgornji toni« v parfumeristiki so tisti, ki se najhitreje razdišijo: citrusi, sivka, poper, petitgrain. Zato od teh vonjev ne morete pričakovati dolgega trajanja. Nasprotno, utegnejo »nižji toni« lebdeti na papirju še dolgo. Z vetiverjem, benzoinom, smiljem, labdanumom, nardo, klinčki ali sandalovino boste dosegli trajnejši učinek.

Morda le opomba za tiste, ki še nimate izkušenj z dišavljenjem z eteričnimi olji: vseeno ne pričakujte, da bo dišalo zelo dolgo. Sintetični parfumi v drogerijah vsebujejo konzervanse, zato njihov vonj lahko traja cel teden - zgolj od enega nanosa. Pri naravnem dišavljenju ne uporabljamo sintetičnih snovi, temveč zgolj rastlinske materiale, ki mnogo hitreje izginejo. A hkrati so tudi večdimenzionalni, zaokroženi, bogatejši, globlji. Naravni vonji dišijo na začetku drugače kot čez 10 minut ali čez eno uro, zato so nekakšen » opojen proces v času«. 

DIŠEČ NAKIT

Če bi radi ljubi osebi podarili nekaj res posebnega, se lahko odločite za nelakiran lesen nakit. Naša gozdnata dežela se diči z lepim številom umetnikov in umetnic, ki izdelujejo čudovit lesen nakit. Natančno in ljubeče ga rezljajo, pilijo, gladijo in mažejo z oljem, preden ga ponudijo vam. Poiščite jih in podprite njihovo delo in gotovo bo takšna interakcija tudi vam bolje dela kot tekanje v nabito polnih hektičnih nakupovalnih centrih in lov za konfekcijskimi darili, izdelanimi na Kitajskem. Ko se dokopljete do nakita, pa sledi še aromaterapevtski moment. Vkolikor gre za darilo za moškega, lahko zgornjemu širokemu asortimanu eteričnih olj dodate tudi brin, muškatni orešček, bor, rožmarin. Izdelajte »dišečo glazuro«, s katero boste premazali nakit, preden ga podarite.

Praznična glazura za nakit:

5 ml steklenička

20 kapelj kateregakoli eteričnega olja, ki vam je všeč

Jojoba

Mešanico pretresete, nato namažite nakit in ga lično zavijte. Stekleničko lahko tudi podarite skupaj z nakitom, da bo obdarovancu/ki na voljo tudi kasneje. Jojobo smo uporabili zato, ker ima zelo blag vonj in ne postane žarka, zato je najbolj praktična za tak namen. Nelakiran les tudi sam po sebi »obožuje maščobo« in dobi posebno patino, če ga negujemo.

IN ŠE NEKAJ MISLI O OBDAROVANJU, MALO ZA ŠALO, MALO ZARES:

Darilo vedno lično zavijte, kajti med odvijanjem vsi za hip zopet postanemo otroci.

Darilo je lahko majhno in skromno, da je le domiselno in iz srca.

Največje darilo je čas, ki ga podarite bližnjemu.

Ne pozabite vsaj malo obdarovati tudi ene zelo pomembne osebe v vašem življenju: sebe. ;)

Čas obdarovanje je lahko tudi čas hvaležnosti, ko se spomnimo, kakšno darilo je že to, da vsak dan zjutraj odpremo oči in imamo znova priložnost postati malce boljši človek kot smo bili včeraj. 

Naj vam za konec zaželim obilo lepega, miru, prijateljskih srečanj, ljubezni, malih srečnih vsakdanjih trenutkov, obilja, zdravja, poguma, resnice in ustvarjalnega navdiha v 2021.

VSE DOBRO!

Previous
Previous

Nega žensk

Next
Next

Zimska Depresija